Infografika - powiat myslenicki vs nowotarski 001

Spore różnice cen OC między powiatami nowotarskim a myślenickim

Średnia ogólnopolska cena OC od początku roku pozostaje niemalże bez zmian. Podwyżki cen dotknęły jednak liczne miejscowości do 100 tys. mieszkańców. Wśród takich społeczności jest m.in. powiat myślenicki, w którym średnia cena OC wzrosła o 9 proc. w stosunku do poprzedniego roku. W tym samym czasie w powiecie nowotarskim cena OC spadła o 2,5 proc i znajduje się sporo poniżej średniej krajowej.

Multiagencja Punkta, w szczegółowym raporcie “Rynek ubezpieczeń komunikacyjnych - 2 kwartał 2022” publikuje wyniki analizy statystycznej dziesiątek tysięcy transakcji dokonywanych przez ubezpieczających auta w Polsce. W minionych 3 miesiącach kierowcy płacili za OC średnio 538 zł, czyli o 10 proc. mniej niż o tej samej porze roku w 2021. Aż 5 na 10 najdroższych polskich miast to miejscowości poniżej 100 tys. mieszkańców.

Poligon testów cenowych w polsce powiatowej

Zaskakująco kształtowały się ceny OC w 2 kw. 2022 w sąsiadujących powiatach - myślenickim i nowotarskim. W tym pierwszym mieszkańcy płacili średnio 569 zł za polisę, czyli przeciętnie o 50 zł więcej niż przed rokiem oraz o 31 zł więcej niż średnia w Polsce.

- Regionalne różnice w średnich cenach ubezpieczeń OC są faktem. Warto zwrócić uwagę na specyficzne zjawiska w naszym regionie. W powiecie myślenickim dominują auta z napędem benzynowym - statystycznie aż 60 proc. ubezpieczanych tutaj aut osobowych to tradycyjne „benzyniaki”. Średnia cena ubezpieczenia OC w 2 kwartale br. wzrosła w powiecie o 9 proc. i wyniosła 569 zł. Z inną zgoła sytuacją mamy do czynienia w powiecie nowotarskim, gdzie przeważają pojazdy z silnikiem diesla. Wśród ubezpieczanych aut osobowych aż niemal 67 proc. to „diesle”. Tu jednak w minionym kwartale średnie OC symbolicznie potaniało, o 2,5 proc., i statystycznie kierowcy płacili 483 zł za polisę. - komentuje parter multiagencji Punkta, Tadeusz Szlachetka z biura Ubezpieczenia Szlachetka.

Najdroższym polskim miastem w poprzednim kwartale była... Rumia, z przeciętną stawką na poziomie 735 zł. Tamtejsi kierowcy płacili aż o 37 procent więcej od ogólnopolskiej średniej. W pierwszej dziesiątce najdroższych miast w Polsce znalazły się Piaseczno, Nowy Dwór Mazowiecki i Śrem - w tym wielkopolskim mieście średnia cena polisy OC w ciągu kwartału wzrosła o... 40,7 proc. (z 452 zł do 636 zł).

Ceny powyżej średniej ogólnopolskiej płacili kierowcy w takich miejscowościach jak Tomaszów Mazowiecki, Żyrardów czy Dzierżoniów.

O autorach raportu:

Punkta to multiagencja ubezpieczeniowa, oferująca klientom dostęp do sieci ponad 1000 agentów w całej Polsce oraz popularnej porównywarki ubezpieczeń - punkta.pl. Punkta umożliwia wybór i zakup polis spośród ofert kilkudziesięciu najpopularniejszych towarzystw ubezpieczeniowych. Marka prowadzi największy na polskim rynku portal informacyjny na temat ubezpieczeń - Akademia Punkta - który miesięcznie odwiedza ponad 300 tys. unikalnych użytkowników.

Punkta należy do Polskiej Organizacji Franczyzodawców i jest tytularnym sponsorem największego cyklu amatorskich wyścigów samochodowych w Polsce: Punkta Miata Challenge.
W skład grupy Punkta wchodzą spółki Punkta, Punkta Pro, Ison Care oraz Profi Insurance. www.punkta.pl